פברואר 22, 2024

מישפטיפים

עצות משפטיות מעורכי הדין המובילים בישראל

משפטנים: שינויים ברפורמת הביטוחים הסיעודיים

1 min read
ביטוח סיעודי

קרדיט: Freepik

ביטוח סיעודי הוא ביטוח המשלם לאדם אשר סובל מקשיים בתפקוד קצבה חודשית של כמה אלפי שקלים בכל חודש. לרוב משמשת הקצבה את האדם החולה לתשלום למטפלת צמודה, למוצרים שונים או למוסד סיעודי.

האם אנחנו עומדים לאבד את הזכויות בביטוח סיעודי?

בשנת 2016 בוצעו שינויים ברפורמה הביטוחים הסיעודיים. במסגרת הרפורמה נלקחה מאתנו האזרחים יכולת הבחירה לרכוש ביטוח סיעודי פרטי בחברות הביטוח השונות. משנת 2016 מי שמעוניין בביטוח סיעודי יכול לרכוש אותו רק במסגרת קופת החולים אליה הוא שייך. המפקח על הביטוח הפך למעשה את הביטוח הסיעודי למוצר אחיד בין הקופות כך שכל אזרח זכאי לאותו פיצוי למשך אותה תקופת זמן ולמעשה התחרות תהיה רק על מחיר הביטוח שמשלם האזרח. שינוי זה היה צעד דרמטי. אזרחים רבים חוו הרעה במצבם מכיוון שלא יכלו לרכוש את הביטוח החשוב הזה.

לפני שבוע הודיע המפקח על הביטוח שהוא בוחן רפורמה נוספת, חדשה באותם ביטוחים סיעודיים בקופות החולים. חשוב לציין, המוצר הסיעודי בקופות החולים נחשב להפסדי והקופות (וחברות הביטוח המבטחות אותן שכן כל קופה בחרה לעצמה חברת ביטוח) טוענות להפסדים, שאם ימשיכו ככה לא תוכלנה לשלם את הפיצוי הסיעודי בעוד כ 10 שנים. וכך למעשה אדם שרכש ביטוח סיעודי וחס וחלילה יזדקק לפיצוי בעוד 10 שנים לא תוכל הקופה לשלם לו.

במסגרת הרפורמה החדשה מציע המפקח כמה שינויים מרחיקי לכת אשר פוגעים קשות בנו, האזרחים המשלמים ביטוח סיעודי, מה הם אותם שינויים?

הראשון הוא הקטנת סכום הביטוח ב 10%! במילים אחרות, לשלם פחות לאדם סיעודי אשר רכש את הפוליסה לפני שנים רבות ומשלם את דמי הביטוח עשרות שנים בצפייה לקבל את שהובטח לו בחוזה הביטוח.  כיום עומדת הקצבה החודשית המשולמת על כ-6,100 ₪ לחודש, עם כניסת הרפורמה לתוקף תורד הקצבה החודשים ל-5,500 ₪ לחודש. כלומר כל אדם סיעודי שיגיש תביעה לאחר כניסת הרפורמה יקבל 600 ש"ח פחות!!!

וזו הרעה חד צדדית בגיבוי של המפקח על הביטוח שאמור לדאוג לנו המבוטחים!

אבל גם בכך לא די. המפקח החליט על שינוי נוסף והוא הארכת תקופת ההמתנה. תקופת המתנה היא תקופה בה חברת הביטוח למרות שאישרה את התביעה ומסכימה כי הלקוח אכן במצב סיעודי לא משלמת את תגמולי הביטוח. כיום, בפוליסה הנוכחית עומדת תקופת ההמתנה על 60 ימים. לשם הדגמה, נניח, אדם המגיש תביעה ב-1 בינואר וחברת הביטוח מאשרת את תביעתו, תתחיל החברה לשלם לו רק ב-1 במרץ.

במסגרת השינוי תתארך תקופת ההמתנה לחצי שנה! כלומר, אם נחזור לדוגמא הקודמת אותו מבוטח שהגיש תביעה ב-1 בינואר יחל לקבל את הפיצוי החודשי רק ב-1 ביוני. חצי שנה ללא פיצוי כלל!!!

הדבר צפוי לפגוע במבוטחים רבים. ראשית יפגעו אנשים אשר בעקבות תאונה נמצאים במצב סיעודי חודשים ספורים עד אשר יחלימו לחלוטין מהפגיעה.

אנשים אלו שנכון להיום יכולים להגיש תביעה ולקבל פיצוי לאחר חודשיים, פיצוי אשר יעזור להם לעבור את תקופת ההחלמה. אנשים אלה יזכו לאחר ההרעה לפיצוי זעום ואולי אף לא יזכו לפיצוי כלל במקרה שתקופת ההחלמה נמשכה למשל 5 חודשים.

עו''ד דוד פייל
עו"ד דוד פייל .
קרדיט: אושי יובל

שנית יפגעו קשישים רבים אשר חולים במחלה קשה ולצער יקיריהם נפטרים לאחר חודשים ספורים. ולבסוף כולנו ניפגע כי את כספי הביטוח שאנו זקוקים להם כל כך ושלמנו עבורם במיטב כספנו שנים רבות נקבל בסכום מופחת ורק לאחר חצי שנה.

אמנם מועד כניסת הרפורמה לתוקף לא ידוע עדיין אך הנושא נמצא לפתחם של הגורמים הרלוונטיים והשינוי "כבר באוויר".

המלצתי המקצועית היא לכל מי שנקלע למצב סיעודי ועדיין לא הגיש תביעה זה הזמן להגיש תביעה!!! שכן לאחר שהרפורמה תיכנס לתוקף יפגעו זכויותינו בצורה ממשית וקשה.
אם אתה או קרוביך במצב סיעודי – זה הזמן להגיש את התביעה לפני שירעו לך את התנאים בצורה קשה וחד צדדית.

מאמר זה נכתב על ידי עו"ד דוד פייל המתמחה ברשלנות רפואית, תביעות סיעוד, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *