פברואר 22, 2024

מישפטיפים

עצות משפטיות מעורכי הדין המובילים בישראל

משפטנים: המשבר במשק ממוטט אבות גרושים אל בור כלכלי חסר מוצא

1 min read
בעקבות המצב: אפשרות להכנס לחובות

קרדיט: FREEPIK

עקב המלחמה נכנס המשק הישראלי לקיפאון עמוק. חלק מהמומחים מעריכים את הירידה בהיקף העסקים במדינה בכ-50%. על פי נתוני חברות האשראי, באזורי העימות ירד השימוש בכרטיסי אשראי ב-80%.


מאות אלפי עובדים מצאו את עצמם ללא מקור פרנסה, חלקם באופן זמני עקב הוצאת עובדים לחל"ת, וחלקם לתקופה שעלולה להיות ממושכת הרבה יותר – בשל פיטורין או התמוטטות העסק שבבעלותם.

רבים מאותם מובטלים חדשים הינם אבות גרושים, הנדרשים לשלם בכל חודש דמי מזונות לילדיהם. תשלומים אלה מותאמים להכנסתם טרם המשבר, אך כעת, בשל אובדן מקור פרנסתם – רבים מהם נאלצים להפסיק לשלם את דמי המזונות, או להפחית את התשלום באופן דרסטי.

מדובר בעשרות אם לא מאות אלפי אבות שעומדים בפני שוקת שבורה. לדבריה, חלקם אמנם מגויסים כעת למילואים, שם מובטחת להם הכנסה חודשית לא מבוטלת, אך רבים אחרים נותרו בעורף, ופשוט מתמוטטים כלכלית.

אימהות אשר המזונות המגיעים להם לא משולמים עלולות להיקלע למשבר כלכלי. זהו מצב ביש לכל הצדדים – וללא ספק פוגע בעיקר בילדים. אך לדברי עו"ד עינבר לב הממשלה הכריזה על מצב חירום בישראל, וחרף כך, המוסדות ממשיכים לפעול נגד אבות שאיבדו את מטה לחמם, כתמול שלשום – וזה דבר נורא.

על פי חוק, אימהות הנסמכות על תשלומי המזונות, ולא מסוגלות, או לא מעוניינות למצוא מקורות כספיים חלופיים, פתוחה בפניהן הדרך לדרוש את הכספים באופן מיידי, וזאת בשתי דרכים שונות, ששתיהן, אגב, מהוות בשורות רעות מאד לאבות.

אופציה ראשונה, היא לפנות למוסד לביטוח לאומי ולבקש ממנו לשלם להן את דמי המזונות. במקרה והאם עומדת בתנאי הסף המנויים בחוק, יעביר לה הבט"ל בין 70% ל-75% מגובה המזונות שנקבעו לה, בהתאם לגובהם. בשלב זה, יפתח הבט"ל תיק בהוצאה לפועל נגד האב, ויפתח נגדו בהליכי גבייה מהירים, ומאד לא סימפטיים.

הפנייה לבט"ל פתוחה אך ורק לאימהות שהכנסתן נמוכה, ולעיתים נמוכה מאד, כשסף זה משתנה בהתאם למספר הילדים, לגילם ולגיל האם. רק לסבר את האוזן, אם לילד אחד המשתכרת למעלה מ-6,000 ₪ ברוטו בחודש – לא תהיה זכאית לפנות לסעדו של הבט"ל.

סכום סף זה משתנה בהתאם לגיל האם ומספר הילדים, אך בכל מקרה, שכרה של האם אסור שיחצה את ה-9,000 שקלים ברוטו בחודש, כי במקרה זה היא תאבד כל זכאות לתשלום מזונות מהבט"ל.

אימהות המשתכרות שכר גבוה יותר, ותלויות בתשלומי המזונות, יכולות לפנות בעצמן להוצאה לפועל ולפתוח לאבות תיק, על סמך הסכם המזונות שהופר.

עו"ד לב ממליצה מה כדאי לעשות במצב זה: "היות והממשלה הכריזה על מצב חירום במשק, הייתי מצפה שהשר הממונה יוציא שתי הוראות שעה, הגוברות על החוק הקיים. הראשונה, שהמוסד לביטוח לאומי ייעתר מעתה לכל בקשה של אם לתשלום 75% מדמי המזונות שלה, אם האב הפסיק לשלמם, וזאת, מבלי להתחשב בהכנסתה או ביתר המגבלות המנויות בחוק ואף מבלי למחול לאבות על חוב זה. הוראת שעה שנייה, תורה על עיכוב מידי בהפעלת ההוצאה לפועל לגביית חוב מזונות דרך הבט"ל, עד 6 חודשים מתום תקופת החירום במשק, כמו כן, ועל מנת לעודד את אותן אמהות לפתוח תיק הוצל"פ נ' האבות, אך דרך הבט"ל, יש להחיל הוראות שעה לפיה תיק הוצל"פ פרטי לא ניתן לפתוח עד לסיום מצב החירום".

"זו הדרך הנכונה והראויה ביותר, שבה יתאפשר לעשרות אלפי קטינים לזכות בתשלומי מזונותיהם, אך מאידך אבותיהם, שנקלעו בשעה קשה זו לעצירת הכנסה מוחלטת – לא ייאלצו להכריז על עצמם כעל חדלי פרעון, ולהתדרדר לשולי החברה. כמובן, שאותם אבות יידרשו להשיב את הסכום ששולם בשמם למוסד לביטוח לאומי בבוא העת, אך לעניין זה תינתן להם כאמור ארכה לתשלום של שישה חודשים או אפשרות להסדיר את החוב בתשלומים נוחים" מציעה עו"ד לב.

עו"ד עינבר לב עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *